Programın Tarihçesi


Great Comebacks®, Benim Hikayem programı 1984 yılında ConvaTec ve Crohn's & Colitis Foundation (CCFA) işbirliği ile kurulmuştur. Programın amacı stomalı bireylerin sorunları ve ihtiyaçları konusunda toplumu bilgilendirmek, ostomi ameliyatı sonrasında ümitsizliğe kapılmayan ve fizyolojik ve fiziksel engelleri aşarak, ostomi uygulanan ya da uygulanacak diğer hastalar için güzel bir örnek oluşturmak amacı doğrultusunda çalışma arzusunda olan ostomili kişileri bulmaktır.

Programımız sayesinde, Türkiye'de bulunan ostomili kişiler, hayallerini gerçekleştirmesinde, spor yapmasında veya sevdiği bir hobiyle uğraşmasında, ostominin herhangi bir engel teşkil etmeyeceğine örnek oluşturan diğer ostomili bireylerle tanışma olanağı bulacaklar. Programın diğer bir hedefi ise, ostomi ve ostomiyle yaşamak hususunda halkın ve tıp camiasının bilincini arttırmaktır.


Rolf Benirschke − Program Kurucusu


1979 yılında ostomi ameliyatı geçirdikten sonra Rolf, profesyonel futbol yaşamına geri döndü ve neredeyse gittiği her yerde, kendisine yöneltilen şu sözlerle karşılaştı: "Rolf, benim hastalığıma sahip olan tanıdığım tek insan sensin." İşte Great Comebacks®, "Benim Hikayem" Programı, gerçek anlamda bu şekilde başladı.

"Yaklaşık 30 yıldır, cesur, azimli ve kararlı, inanılmaz insan örnekleri arıyoruz. Şu anda, hala yüz yüze olduğumuz en büyük zorluklardan biri bu konudaki bilinç eksikliği ve ostomili kişilerin diğer insanlar gibi sorunsuz ve üretken bir yaşam sürebileceklerinin anlaşılmamasıdır. Bu nedenle, ameliyat sonrasında dahi aktif yaşamlarını sürdüren ostomili kişilerin anlatımları aracılığıyla, bilinç seviyesini sürekli olarak yükseltmek, bizim için oldukça önem arzetmektedir."

Great Comebacks®, "Benim Hikayem" Programı'nın hedefi budur.


Bugün başarılı bir iş adamı, yazar ve tv yüzü olan Rolf 4 çocuk babası. Halen aktif olarak programda görev almakta Katıldığı kongrelerde ve toplantılarda kendi hikayesini, diğer elçilerin hikayelerini paylaşmakta. En son Ekim 2011 de katıldığı bir televizyon programında teşhis konduğunda nasıl ölmekten korktuğunu , sonrasında ise iyileştikçe hayata nasıl bağlanıp, ilk yıl içerisinde takım koçundan tekrar sahalara donmek için izin istediğini anlatıyor... Ve şöyle devam ediyor; “ Evet ben istekliydim ama takım koçum  da beni hastalıktan yeni kalkmış biri gibi görmek yerine , 2. bir şans isteyen oyuncu olarak gördü. İşte bu yüzden sadece ostomililerin değil, onların yakınlarının, toplumun ve yetkililerin de bilinçlenmesi çok önemli. Toplumun ostomiye bakış açısı değiştikçe imkanlar da farklılaşacak...