Seçilenler

 

“30 Eylül 2012 tarihine kadar gelen başvurular arasından seçilen Program Elçisi ve Özel Ödül sahipleri “    

 

TURGAY NİŞAN - 2013 TÜRKİYE PROGRAM ELÇİSİ


1966 yılında Iğdır’ın Koçkuran Köyü’nde dünyaya gelen Turgay Bey, evli ve iki çocuk babası. 1998 yılında teşhis konulan ve aynı yıl ameliyat olan Turgay Bey, herkese örnek olacak hikayesi ile 2013 yılı program elçisi seçildi.  
“Radyoterapi ve kemoterapi çok sıkıntılıydı; her hastaneye gidişimde psikolojim bozuluyordu çünkü hiç psikolojik destek almamıştım.

 

Birgün bu kadar kolay pes etmemem gereketiğine ve düşünce şeklimi tamamen değiştirme zamanı geldiğine karar verdim. İlk olarak sorumluluklarımı yerine getirmekle işe başladım. Bakmakla yükümlü 3 ve 7 yaşında iki çocuğum ve bu süreçte beni  hiç yalnız bırakmayan cefakar bir eşim vardı. Onlar için tekrar hayat mücadelesine başladım ve bundan sonra kendimi hasta olarak görmedim.


Sağlıklı bir bireyin nasıl yaşaması gerekirse öyle yaşamaya çalıştım ve Bayrampaşa Kapalı Cezaevi’nde infaz koruma memurluğuna geri döndüm. Çalıştığım süre içerisinde rahatsızlığımı ön plana çıkarmadım. Her memurun çalışması gereken kadar çalıştım. Bu sırada dışarıdan üniversite okumaya karar erdim. 15 yıl aradan sonra ÖSS ‘ye girdim ve kazandım.

 

Okulu dışarıdan bitirdim. Daha sonra da görevde yükselme sınavına girdim ve infaz koruma başmemuru oldum. Halen İstanbul Silivri ceza infaz kurumlarından birinde çalışıyorum.


Tabi ki o ilk günlerden bugüne gelmek benim yazdığım kadar kolay olmadı. Kendime belirlediğim birkaç hedef vardı ve onlara ulaşmaya çalıştım; önüme 3 tane 5 rakamı çıktı ; Emekliliği hak edebilmem için 5 yıl daha çalışmam gerekiyordu, tedavideki ilk 5 yılın çok önemli olduğunu öğrendim ve bir de toptağa diktiğim meyve fidesi 5 yılda meyve verirse ilk iki 5 de sorunsuz gerçekleşir dedim…


Hayatı uzun bir maratona, kendimiyse maratoncuya benzettim hep; hastalık bu maratonun başlangıcı… Bitişi ne kadar geç görürsem benim ve bakmakla yükümlü olduğum ailem için o kadar iyi…

 

Tabi bu arada kendimi hiçbir zaman kenara çekmedim, sürekli çalıştım ve aktif bir hayatın içerisinde oldum. Umarım benimle aynı kaderi paylaşan insanlar da benim gibi hep kendilerine daha iyi yaşamak için sebepler bulurlar.