Seçilenler

 

30 Eylül 2011 tarihine kadar gelen başvurular arasından seçilen Program Elçisi ve Özel Ödül sahibleri...

 

 


2012 Türkiye Program Elçisi

Gökhan Sezginer


Gökhan Sezginer 27 yaşında, biyomedikal mühendisi ve Nisan 2011 den beri geçici ostomili bir birey. Bununla birlikte çoktan hayatına geri döndü; işinin başında, seyahat ediyor, ve spor yapıyor. Kısacası hayatına kaldığı yerden devam ediyor.


2012 Türkiye Program Elçisi seçilen Gökhan Bey, yapılan ödül töreninde duygularını şu şekilde ifade etti;


"İnsanın hayata tutunmak için bir amacı olmalı. Benimki bu hastalığı yenmek ve önceki hayatıma geri dönmekti. Ameliyat olmak hayatımı olumlu anlamda değiştirdi. Bir anlamda bana özgürlüğümü geri verdi. Acı içerisindeydim ve çok fazla evden dışarı çıkamıyordum. Şimdiyse, seyahat edebiliyor, spor yapıyor ve arkadaşlarımdam uzak kaldığım zamanı telafi ediyorum. Ameliyattan 1 ay sonra İstanbulPark'da Formula1'e gideceğim ,sonraki ay da Kapadokya'da balonla geziye çıkacağım demiştim. Her iki aktiviteyi de gerçekleştirdim. Uygun medikal ekipmanla yazın denize dahi girdim. Dünyayı dolaşmaya da kaldığım yerden devam ediyorum. Kendimi spor anlamında da kısıtlamıyorum. Bu kış snowboard da yapacağım.


Hayattaki yeni amacım ostomili bireylere yardım etmek; onlara yeni bir başlangıç yapabileceklerini göstermek.. Öncelikle internet üzerinden bir blog açarak, hem hastalık hakkında bilgileri hem de neler yaşadığımı , hayatıma nasıl geri döndüğümü paylaştım. (http://ostomili.wordpress.com/)


Şimdiyse "Benim Hikayem" programı ile daha fazla kişiye ulaşarak onları aydınlatabileceğiz. Programa katılan kişler arasında Everest'e tırmanan, maratonlara katılan ostomililer var. Biz Everest'e tırmanamasak da kendi Everestimizi yaratmalıyız. Benim Hikayem hem toplumda bir bilinç yaratma hem de benzer problemler yaşayan ostomililere ışık tutma açısından çok önemli


Yaşadıklarım sonrasında kendimi daha olgun hissediyorum; küçük şeylerden mutlu olamayı öğrendim. Ve bu program sayesinde diğer ostomililere de küçük şeylerin hayatlarında büyük değişiklikler yapabileceğini göstereceğiz ".

 

Necati Gökkuş


Necati Gökkuş 44 yaşında, oldukça zor bir meslek sahibi ostomili; kamyon şoförlüğü. 2006 yılında ostomi ameliyatı geçiren Necati Bey kendi deyimiyle yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen durumu kabullenip hayatında hiçbir değişiklik yapmamış. 2011 Türkiye Programı Özel Ödül sahibi Necati Bey yaşadıklarını şöyle özetliyor;


"Başlangıçta sıkıntı yaşasam da, kısa zamanda durumu kabullenip hayatımda hiçbir değişiklik yapmadım. Sadece ameliyat sonrası işime 3 ay kadar ara verdim.


Kamyon soförlüğü zor meslek; herkes akşam evine giderken ben kamyon üzerindeyim.Yeri geliyor 10-15 gün evden uzakta kalıyorsun, istasyonlarda banyo yapıyorsun. Her zaman yanımda fazladan malzeme taşıyorum.


Ostomili olduğumu hiç sıkılmadan insanlarla paylaşıyorum. Stoması olup da şikayet edenlere de şöyle diyorum; " Sonuçta kamyonların parçası değiştiği gibi insanlarında parçaları değişiyor. Bu gayet normal bir durum. Ben de stomalıyım ve kamyon üzerinde yaşıyorum, sen de istersen amaçlarına ulaşabilirsin. Ben çalışıp, emek verip yeni ev aldım. Sen niye istediklerini yapmayasın?"


Yaşamak güzel, ameliyattan kaçmak yerine tedavi olup, hayata geri dönmek lazım"